Několik let před svou smrtí se David věnoval shromáždění materiálů na stavbu chrámu v Jeruzalémě jako trvalého příbytku Božího a domu Archy úmluvy. Král Šalomoun je popisován jako stavitel chrámu, s pomocí architekta Hirama a materiálu posílaného od krále Hirama z Týru. Stavbě tohoto chrámu se věnuje samostatný článek, který můžete najít zde.
Po dokončení chrámu je král Šalomoun v biblických příbězích popisován jako stavitel mnoha významných budov v Jeruzalémě. 13 let se zabýval stavbou královského paláce na Ophelu (kopcovitý ostroh v centrálním Jeruzalémě). Tento komplex zahrnoval budovy nazývané:
- Dům lesa Libanonu
- Hala nebo veranda sloupů
- síň trůnu nebo síň spravedlnosti
Trůn krále Šalomouna byl považován za velkou podívanou. Jednalo se o jeden z prvních mechanických zařízení postavených člověkem. Solomon stavěl velká díla také za účelem zajištění dostatku vody pro město a jeho obranu. Avšak vykopávky v Jeruzalémě ukázaly zřetelný nedostatek monumentální architektury z té doby Nebyly však nalezeny žádné pozůstatky ani chrámu, ani Solomonova paláce.
Královi Šalomounovi je také připisována přestavby měst jinde než v Izraeli. Např. vytvoření přístavu Ezion-Geber a vystavění Palmyry v divočině jako komerčního skladiště a vojenské základny. Přestože je známo umístění přístavu Ezion-Geber, nebyly dosud nalezeny žádné pozůstatky. Více archeologických úspěchů bylo dosaženo s hlavními městy, o nichž se říká, že je Solomon posílil nebo přestavěl, například Hazor, Megiddo a Gezer. Všechna mají značně starověké pozůstatky, včetně impozantních šestikomorových bran a ashlarových paláců; nicméně není již vědeckým konsenzem, že tyto struktury se datují do doby, kdy podle Bible Solomon sám vládl.
Podle Bible se Izrael za vlády krále Šalomouna těšil velké obchodní prosperitě, s rozsáhlými dopravními cestami mezi Týrem, Egyptem a Arábií a po moři s Tarshisem, Ophirem a jižní Indií.